Protestantse Gemeente Hummelo - Nieuwsbrief nr. 2

Beste abonnees van het oude kerkblad Kerkleven.

Zoals het er nu naar uitziet is dit de 2e en laatste nieuwsbrief, voordat het nieuwe blad uitkomt, wat heel toepasselijk KerkLeven gaat heten, Leven met een hoofdletter.

Kerkdiensten t/m 25 maart aanvang 10.00 uur
4 maart, 3e zondag in de 40-dagentijd, ds. Siebe Hiemstra uit Almelo. Koster Jan Teerink, organist Steef Oosterbeek.
11 maart, Biddag voor Gewas en Arbeid, ds. Elise Roth-Wijnands, koffie/thee drinken na de dienst. Koster Jan Hagenbeek, organist Ab Addink.
18 maart, 5e zondag in de 40-dagentijd, ds. Reinier Kleijer uit Haren, koffie/thee drinken na de dienst. Koster Theo Schuurman, organist Joop Agelink
25 maart, Palmzondag, ds. Elise Roth-Wijnands, palmpaasoptocht. Koster ChrisVrogten, organist Joop Agelink.
29 maart 19.30 uur, Witte Donderdag, ds. Elise Roth-Wijnands, viering Maaltijd van de Heer. Koster Ab de Vries, organist Atze Douma.
30 maart 19.30 uur, Goede Vrijdag, leden van de kerkenraad. Koster Jan Hagenbeek, organist Atze Douma.
31 maart 21.30 uur, Paaswake, ds. Elise Roth-Wijnads m.m.v. Pieternel van Amelsvoort. Koster Gerrit Minkhorst, organist Hans Schimmel.

Kerkdienst in zorgcentrum Hyndendael:
29 maart Witte Donderdag 15.00 uur ds. Elise Roth-Wijnands. Inloop vanaf half 3.

Semana Santa
Semana Santa, oftewel de Heilige Week, maar dan in het Spaans. Bij ons beter bekend als de Goede of Stille Week, de week vanaf Palmzondag tot Paasmorgen. Onlangs was ik met mijn gezin in Malaga. Wat een prachtige stad! Met een rijke historie in cultureel en religieus opzicht. Mijn oog viel op het 'evenementenrooster' voor de komende maanden. De Semana Santa sprong er met kop en schouders boven uit. Het is in Malaga een hele belangrijke week, vele processies worden dan door de straten gehouden. De lijdensweg van Jezus Christus wordt uitgebeeld in verschillende taferelen rondom de Passie van Christus: de weg naar Golghota, de kruisiging, het lijden van Maria en de vernedering van Christus. Al deze gebeurtenissen zijn afgebeeld op vergulde platforms of tronos, die tijdens de processies rondgedragen worden door leden van een broederschap. Het is een hele eer om deze loodzware tronos te mogen dragen. Er zijn strikte kledingvoorschriften, zo dragen de mannen puntvormige maskers om hun identiteit te verhullen, de kleur is afhankelijk van de broederschap waartoe men behoort. De vrouwen kleden zich in het zwart, om hun rouw te tonen. Voor iedere dag in de goede week is een aparte processie, de ene nog indrukwekkender dan de andere. Wat zal het overweldigend zijn om daar live bij te zijn! Enfin ook wij hebben in Hummelo in de Goede week hele mooie en zeker ook indrukwekkende momenten. Gezamenlijk de maaltijd van de Heer vieren, de laatste momenten van Jezus maken we mee als we de evangelielezing lezen. Maar Goddank! het wordt letterlijk en figuurlijk weer licht, als wij de nieuwe Paaskaars binnenbrengen! En het U zij de glorie uit volle borst mogen zingen! Met elkaar het licht verspreidend als wij met onze brandende kaarsjes de kerk verlaten. Op Paasmorgen komen we bijeen in een feestelijke dienst, want de Heer is waarlijk opgestaan!
Een waardevolle Semana Santa toegewenst!

Ds. Elise Roth-Wijnands

Kinderkerk
Op de volgende datums is er kinderkerk: 25 februari en 11 maart.
In week 10 vindt weer de jaarlijkse collecte van de Kinderkerk plaats. Het geld van deze collecte wordt naast werkmateriaal voor kinderen en leiding (abonnement op Bonnefooi, knutselspullen, papier, potloden, lijm), traktaties, Bijbels voor de kinderen die de overstap naar JC maken en 1 keer per jaar een uitstapje met kinderkerk en JC, ook gebruikt voor het organiseren van de palmpaasoptocht, een herdertjestocht of het maken van een film. Deze activiteiten worden niet alleen georganiseerd voor de kinderen van de kinderkerk, maar zijn toegankelijk voor alle kinderen uit het dorp. Vaak doen de jongeren van JC ook mee aan deze activiteiten zoals het maken van attenties voor mensen in en rond Hyndendael tijdens advent.
Dus van harte bij u aanbevolen, zodat wij de verhalen uit de Bijbel kunnen blijven vertellen en ook al deze activiteiten kunnen blijven organiseren.

Tijdens het kinderkerk kerstfeest hebben we gecollecteerd voor de muziekvereniging, om hen te steunen en omdat we het fijn vinden dat ze de palmpaasoptocht altijd komen opluisteren met muziek. De opbrengst van de kerstcollecte was € 236,97. Dit mooie bedrag zullen we overmaken naar de nieuwe muziekvereniging Hummelo en Keppel.

Verder wil de kinderkerk alvast de volgende activiteit onder de aandacht brengen. Deze activiteit is bedoeld voor ALLE kinderen in het dorp. Op vrijdag 23 maart willen we met de kinderen palmpaasstokken gaan maken. Deze activiteit vindt plaats na schooltijd van 14.15- 15.15 uur in de Ruimte. Je mag je eigen (kale) palmpaasstok meenemen, maar dat hoeft niet want al het materiaal is aanwezig. Wel vragen we om de stok weer in te leveren in de week na palmpasen bij de leiding van de kinderkerk of als je je eigen stok meeneemt die te voorzien van je naam. Voor deze activiteit kun je je opgeven bij Vera Arendsen, Natalie Jaspers, Jessica Verkerk (0314-849896) en ondergetekende. De andere telefoonnummers staan in het groene boekje.
Ter bestrijding van de onkosten vragen wij een vrijwillige bijdrage.
Wij hopen dat er veel kinderen zijn die dit leuk vinden en zich opgeven, dan wordt het vast een heel gezellige middag.
Uiteraard is ook iedereen van harte welkom op de zondagmorgens tijdens de kinderkerk.
Ook een datum om alvast in de agenda te noteren: 25 maart, palmzondag, met weer het bekende eieren zoeken en aansluitend de palmpaasoptocht, waarvoor we iedereen weer van harte uitnodigen.
Tot ziens op zondagmorgen in de kerk of tijdens een van onze activiteiten.

Met vriendelijke groeten namens de leiding
Anita Nusselder.

UIT ONZE GEMEENTE:

In memoriam
Op 23 januari 2018 is ons gemeentelid mevr. Annie Krul overleden in Zorgcentrum Hyndendael. Mevr. Krul is kort lid geweest (tijdens haar verblijf in Hyndendael) van onze kerk in Hummelo. Haar overlijden kwam niet geheel onverwachts, haar gezondheid was erg broos. Wij wensen haar dierbaren heel veel kracht en Gods liefde toe, nu zij zonder haar verder moeten, en haar gemis groot zal zijn voor haar kinderen.
Sterkte voor u allen met een hartelijke groet namen de Protestante Kerk van Hummelo.
J. Tankink-Ligtenbarg

In memoriam
"De dood bestaat niet echt, ik ben pas dood als je mij vergeten bent"
31 Januari 2018 overleed ons gemeentelid Martha Groenheijde – Greven, ruim zeven jaren heeft ze met veel plezier gewoond in Zorgcentrum Hyndendael, Martha Greven geboren en getogen in Doetinchem, dochter van de bekende Greven schoenwinkel uit de Heezestraat. Martha groeide in de oorlog op in haar Achterhoek. Met schoenen groot gebracht vertelde ze, zo gezegd met de paplepel ingeschept. Toen de tijd er rijp voor was verhuisde ze naar Voorburg daar woonde familie en Martha trok bij hen in en ging als schoenverkoopster aldaar aan het werk. Ze leerde haar geliefde Gerrit Groenheijde kennen, die in hetzelfde straatje tegenover haar woonde, het duurde dan ook niet lang dat er een liefde begon te bloeien tussen twee mensen, een liefde voor het leven. 2 Oktober 1947 trouwde het stel in Doetinchem, hun huwelijk werd ingezegend in de Kapel aldaar, de huwelijksreis ging naar Vorden een wereldreis voor toen die tijd. Samen begonnen ze aan een nieuwe toekomst in het huis in Voorburg. Haar man had een groothandel in roomboter en margarine en dat was hard werken. Ze hadden het goed samen, dat het huwelijk kinderloos bleef, vond ze erg jammer, ze hadden die wens graag in vervulling zien gaan maar dat mocht niet zo zijn. Vrienden, familie waren belangrijk en mooie reizen werden gemaakt. Na verloop van vele jaren werd er een appartement in Leidschendam gekocht, enkele jaren daarna werd het geluk verstoord. Ger kreeg de ziekte van kahler en overleed precies twee jaar later, na een huwelijk van 54 jaar, op 86 jarige leeftijd. Het wegvallen van haar grote liefde was voor Martha zwaar, Martha vond het moeilijk om de draad weer op te pakken, met veel hulp van buren, familie en vrienden was dat een donkere periode in haar leven. Ook voor Martha werd het moeilijk om alleen te blijven wonen, er werd gezocht naar een verzorgende plek, zoals ze vertelde. Ik kreeg weer behoefte om naar mijn Achterhoek terug te gaan, kennelijk was ik Achterhoekse gebleven in mijn hart. Hummelo met zijn Hyndendael kwam in beeld, dat was voor Martha een grote zegen, terug naar Hummelo in de Achterhoek, een gouden tijd brak aan, ze knapte weer op en kreeg weer plezier in haar leven, de Hummelo'se lucht deed haar duidelijk goed. Ze nam zitting in de cliëntenraad, nam deel aan alle activiteiten, die haar aangeboden werden, bezocht de maandelijkse kerkdiensten, bij de jaarlijkse uitjes was ze van de partij. Na ruim zeven mooie jaren in Hyndendael werd haar gezondheid broos. Martha wist wat dit betekende dat voelde ze precies aan, en bracht dat duidelijk in de gesprekken onder woorden, het was goed zo, ze was puur in haar woord. Martha overleed in haar zo vertrouwde kamer, tevreden en dankbaar voor het leven, dankbaar voor een geweldig huwelijk met haar geliefde Gerrit Groenheijde, zoals ze zelf zei: mijn leven is voltooid. We hebben afscheid van Martha Groenheijde – Greven in familie kring genomen op 6 februari jl. in het Crematorium de Slangenburg, waar we met haar muziek en woorden tot dankbaarheid hebben uitgesproken.
We hebben het Bijbelgedeelte Korintiërs 13, vers 4 t/m 8 uit de Bijbel in de Gewone Taal "Wat is liefde" gelezen.
De liefde die als rode draad door het leven van Martha Groenheijde – Greven verweven was met allen die haar dierbaar waren.

Door de liefde; verdraag je alles wat er met je gebeurt,
Door de liefde; blijf je geloven en vertrouwen,
Door de liefde; blijf je het altijd volhouden.

"Afscheid nemen is alle mooie herinneringen meedragen"

Voor haar familie die in leegte en gemis achterblijft, kracht en Gods liefde toegewenst,
Een medelevende groet,
J. Tankink - Ligtenbarg Wijk /Contactpersoon voor Zorgcentrum Hyndendael.

Overleden:
Op 15 februari is overleden mevrouw Hermina Geertruida van Til-Berendsen in de leeftijd van 90 jaar. Zij woonde de laatste jaren op Den Ooiman. In het nieuwe blad zal zij herdacht worden.

Bloemengroet:
Vanuit de onderstaande diensten is de bloemengroet gegaan naar:
21 januari mw. Alie Nieuwenhuis van de Rijksweg, 28 januari mw. Hanneke Kok, Zelhemseweg, 4 februari dhr. Gert Jan Langeweg, J.D. Pennekampweg, 11 februari mw. Diny Weevers, Burg. Cordesweg en 18 februari Henri Heijting, Broekstraat.

Bloembakken bij de kerk.
Na een heel aantal jaren de bakken vol gepoot en onderhouden te hebben is het nu tijd om het stokje over te dragen. We hebben het met veel plezier en liefde gedaan, dank voor alle complimentjes, die we steeds kregen.
Gerrit en Diny Veldhorst.
Heel blij zijn we met onze opvolgers Mieke Jansma en Ab de Vries. Wilt u de bakken een keer sponsoren, zoek contact met Mieke en Ab. Voor 2 bakken ben je tussen de € 40.00 en € 50.00 kwijt, je kunt ook samen met iemand sponsoren.

De zondagse bloemen.
Wilt u hier 1 keer per jaar voor zorgen, we hebben weer nieuwe mensen nodig, door verhuizen, overlijden, of al zo lang gedaan. Hiervoor graag opgeven bij Diny Veldhorst, 06-30929454

Huwelijksjubileum
"Kijk niet achterom maar vooruit.
Leef je leven en doe dat voluit!
Maar bedenk steeds bij alles wat je doet:
Doet wat ik doe, een ander ook goed".

Op 9 februari was het 50 jaar geleden dat Han en Henny van Zadelhoff in het huwelijksbootje zijn gestapt en bovenstaande tekst is zeer passend voor hun levenswijze.
Han en Henny zijn altijd positief vooruit blijven kijken, ook tijdens de ziekte van Han, en verliezen daarbij de medemens niet uit het oog. Ze staan altijd klaar voor onze kerk of voor iemand die wat extra aandacht nodig heeft, en zijn hier ook erg trouw in.
Namens de Hummelse Kerk willen wij hen dan ook van harte gelukwensen met hun trouwdag en hopen we dat ze nog vele jaren samen in goede gezondheid van elkaar kunnen genieten.

UIT DIACONIE EN KERKENRAAD
Vooraankondiging gemeenteavond
Op woensdagavond 18 april zal er een gemeenteavond gehouden worden in dorpshuis De Ruimte. Voor de pauze krijgt u informatie van predikant, kerkrentmeesters, diakenen en ouderlingen en na de pauze vertellen dhr. Luuk Krol van Stichting Het Passion en één van de gasten over de Time-outvoorziening aan de Torenallee 6. U ontvangt t.z.t. een persoonlijke uitnodiging.

Collecten en giften:
De uitgangscollecte op 4 maart: Voorjaarszending. Overal in West Papoea zijn vrouwen actief betrokken bij de ontwikkeling van hun land en volk. Dat is hard nodig maar niet vanzelfsprekend in een maatschappij, waar vrouwen traditioneel voorbestemd zijn tot een leven binnenshuis. Veel van hen zijn nauwelijks opgeleid. Het vormingscentrum P3W leidt vrouwen op, zodat ze vol zelfvertrouwen kunnen bouwen aan de kerk en de samenleving.
Het grootste centrum van P3W staat in Padang Bulan, vlakbij Jayapura. Hier kunnen vrouwen terecht voor een cursus diaconaal werk van negen maanden. Wie niet (voldoende) kan lezen of schrijven, krijgt vooraf een alfabetiseringscursus van drie maanden. De meeste vrouwen die deze cursus volgen, komen van ver. Ze verblijven in het internaat van het centrum. Vaak hebben ze na de basisschool geen opleiding meer gevolgd. Ze weten nauwelijks hoe het leven er buiten hun dorp uit ziet. Een opleiding bij het P3W levert hen geen diploma op, maar wel een brede basisvorming. Hierdoor kunnen ze hun leven beter inrichten. Vrijwel alle vrouwen die cursussen van de P3W hebben gevolgd, vervullen een voortrekkersrol in het dorp waar ze vandaan komen. Ze hebben meer kennis gekregen over de wereld buiten hun dorp. Zij richten vrouwenverenigingen op, leiden alfabetiseringscursussen en geven betrouwbare informatie over ziekten zoals aids. Ze zijn ook in staat om vrouwen te helpen die lijden onder geweld in hun land.
11 maart plaatselijk pastoraat, 18 maart orgelfonds, 25 maart Kerk in Actie – binnenlands diaconaat en 29 maart voor het Plaatselijk diaconaal werk. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor het werk van de plaatselijke diaconie. De diaconie steunt mensen in de eigen gemeente die dat nodig hebben. Er worden ook regelmatig giften gegeven aan instellingen in de regio die goed werk doen op sociaal gebied zoals verpleeg- en verzorgingstehuizen of hospices. Ook wereldwijd ondersteunen wij projecten .
30 maart geen collecte. 31 maart Paascollecte.

Opbrengst collectes januari 2018
In de dienst: Uitgangscollectes:
Kerk € 122,62 07/01 Plaatselijk kerkenwerk € 79,60
Diaconie: € 81,75 14/01 Plaatselijk diaconaal werk € 65,32
28/01 Schaalcollecte € 50,22 21/01 Plaatselijk jeugdwerk € 27,05
Hyndendael € 23,15 28/01 Pax Kinderhulp € 53,77

Gift:
Via Rikie Evers van de diaconie is een gift van € 10,- ontvangen.
De Kerkrentmeesters danken de geefster hartelijk voor deze bijdrage!

Berichtje van dhr. van den Hout:
Dank aan Uw gemeente in Hummelo.
Momenteel bezoek ik onze projecten in west Oeganda in het Kabale district en Kabarole.
Dat zijn dan scholen en klinieken,waaraan we steun geven. Met uw bijdrage kunnen we veel doen in het christelijk onderwijs. Weeskinderen moeten vaak intern.
Jaarlijks ga ik naar Oeganda. Goed overleg en contact ook met de kinderen is belangrijk.
Ze voelen zich erg gesteund en krijgen weer zicht op een toekomst. Er gebeuren vaak zulke frappante dingen, dat dit geen toeval is. Ik voel me gesteund door een biddende gemeenschap.
Hoewel het niet meevalt met mijn 83 jaar, put ik daar kracht uit en zie ik met blijdschap de resultaten.
Uw gemeente helpt daarmee veel kinderen aan christelijk onderwijs.
Hartelijke groeten.
Harrie van den Hout, voorzitter Poor People's Fund.

BIJEENKOMSTEN

Dameskrans
Op donderdagmiddag 15 maart komen we weer van 2 tot 4 uur bijeen in dorpshuis De Ruimte. Deze keer zal dhr. Dick Bulten uit Doetinchem een videopresentatie verzorgen met als titel "Natuur en cultuur in de Achterhoek". Gasten zijn, zoals altijd, welkom.

Workshop Paaskaars maken.
Dit jaar hopen we weer met elkaar een huis paaskaars te maken.
Bestaande blanco kaarsen versieren we naar eigen inzicht.
Het is mooi als we in de Paasnacht onze eigen kaarsen aan de nieuwe Paaskaars ontsteken, zodat we het licht mee naar huis kunnen nemen.
Datum: dinsdag 13 maart
Tijd: vanaf 19.30
Plaats: in de Ruimte, naast de kerk van Hummelo
Kosten: € 12,00 incl. kaars en materiaal, koffie/thee
Aanmelden: Uiterlijk 4 maart i.v.m. inkoop materiaal bij Ingrid van Berkum. mailadres: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. of telefonisch (0314) 382080.

Tenslotte
Een hartelijke groet voor u en jullie allen vanuit de kerkenraad.

   
© Protestantse gemeente Hummelo 2013